O czym warto wiedzieć przed zakupem lustra?

Niegdyś niezbędne tylko w łazience, obecnie spotykane niemalże we wszystkich pomieszczeniach domu. Lustra są bowiem od pewnego czasu jednym z tych elementów wyposażenia wnętrz, które prócz swojej podstawowej funkcji, pełnią rolę pomocniczą podczas kształtowania wyglądu przestrzeni – doświetlają wnętrza oraz optycznie je powiększają. Wydawać by się mogło, że wybór właściwego lustra jest czymś bardzo łatwym, aczkolwiek wcale nie jest to takie oczywiste. Lustro musi bowiem być dopasowane do danego pomieszczenia pod względem rozmiaru, kształtu, koloru szkła, a także stylistyki wykonania. Należy przy tym dobrze przemyśleć to gdzie i w jakiej pozycji będzie ono umiejscowione, aby wygodnie można było z niego korzystać.

Odcień szkła – naprawdę istotna kwestia.

Lustra mogą mieć różny kolor, a to wpływa na lustrzane odbicie, co najłatwiej i najlepiej można zauważyć w sklepowych przymierzalniach. W jednym bowiem będziemy wyglądać naturalnie, w innych na zbytnio opalonych bądź trochę bladych – spowodowane jest to oczywiście tym, iż niektóre z nich są wykonane z barwionego szkła. Lustra mogą być bezbarwne, brązowe, złote, grafitowe, białe czy też zielone. Te wyprodukowane ze szkła bezbarwnego mają przeważnie wyższy współczynnik odbicia, aniżeli te ze szkła barwionego. Oddają one przy tym całkowicie prawdziwy wizerunek. Barwione zwierciadła natomiast, sprawdzają się o wiele lepiej jako dekoracja wnętrz.

Oprócz barwy szkła w lustrach, bardzo istotny jest jego kształt, rozmiar oraz detale ozdobne zwierciadła. Należy przemyśleć i ustalić jak wiele ma uchwycić dane lustro, a także co ma być w nim widoczne. To właśnie dlatego wielkość, jak również jego położenie (pionowe lub poziome) jest tak ważne.

Lustro z ramą czy bez niej?

Rama lustra pełni przede wszystkim rolę dekoracyjną, dlatego decydując się na tego typu zwierciadło, musimy pamiętać, ażeby jego stylistyka pasowała do wnętrza, w którym ma się ono znaleźć – np. w jasnych oraz nowatorskich aranżacjach, korzystnie prezentują się ramy jednolite i minimalistyczne. Lustra pozbawione ram natomiast, świetnie sprawdzają się, gdy chcemy, ażeby nasza przestrzeń wydawała się uporządkowana oraz znacznie większa.

Ważną kwestią, która powinna mieć także wpływ na wybór lustra to perspektywa, która będzie się odbijać w lustrze – np. kiedy chcemy doświetlić swoje wnętrze, warto ustawić je wobec okna bądź innego źródła światła, tak, ażeby szkło odbijało promienie słoneczne lub świetlne.

Lustro na wymiar – czy warto?

Na to pytanie nie ma jednej, właściwej odpowiedzi, albowiem wszystko zależy od indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań każdej osoby. Z lustrem można zrobić dwie rzeczy – wykorzystać jako element wystroju bądź w praktyczny sposób jako zwierciadło do przeglądania się w nim. W tym pierwszym przypadku, lustro na wymiar jest szczególnie polecane, albowiem daje to możliwość całkowitego dostosowania go pod wszelkie swoje wymogi. Nadać mu można dowolnie wybrany rozmiar, kolor szkła czy też włożyć w grubą, drewnianą czy też niezwykle cienką, zdobną ramę. Wybór należy już wtedy wyłącznie od nas samych i ogranicza nas tutaj jedynie wyobraźnia, bowiem lustro od początku do końca jest potocznie mówiąc „szyte na miarę”. Takie lustro będzie oczywiście kosztowało trochę więcej, aniżeli te, które można nabyć w popularnych sieciówkach, aczkolwiek możemy być pewni, iż wynagrodzi to nam jego staranne, solidne wykonanie z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu zwierciadło będzie nas cieszyło swoim wyglądem przez długie lata.