Panele szklane – co warto wiedzieć przed ich zakupem?

Szklane panele do kuchni stają się coraz bardziej popularnym i pożądanym elementem wystroju, dlatego też mnóstwo osób decyduje się, ażeby zastosować je podczas aranżacji danego wnętrza w swoim domu bądź mieszkaniu. Jest to jeszcze dosyć świeży produkt, aczkolwiek szturmem podbił serca niemal wszystkich i stanowi doskonałą alternatywę dla klasycznych płytek ceramicznych, ozdabiając przy tym wspaniale nasze ściany. Mimo, iż panele szklane są najczęściej stosowane na ścianach, z powodzeniem sprawdzają się również na blatach kuchennych czy też jako fronty szafek.

Co należy wiedzieć o panelach szklanych?

Szkło dekoracyjne zdobywa popularność z mnóstwo różnych powodów. Pozwala ono bowiem na niebanalne i oryginalne kształtowanie aranżacji wnętrza we wszelakiej stylistyce. Czy będzie to wyłącznie czysto ozdobny element, czy też zarazem funkcjonalny – decyzja należy do klienta.

Obecnie na rynku można znaleźć ogromny wybór spośród mnóstwa wzorów, kolorów oraz efektów dekoracyjnych, co umożliwia szerokie możliwości aranżacyjne. Panele szklane mogą być wykonywane zarówno z przezroczystego szkła, jak i barwnego, przydymionego czy też z zastosowaną wybraną indywidualnie przez klienta grafiką.

Szkło do kuchni – zastosowanie.

Niewątpliwie panele szklane są elementem stosowanym najczęściej w formie wykończenia ściany w kuchni, pomiędzy szafkami i blatem, który z powodzeniem zastępuje ceramiczne kafelki. Jednak nie jest to ich jedyne zastosowanie. W zależności od ich rodzaju, w kuchni można je stosować jako element dodatkowy w szafkach bądź innych meblach kuchennych czy też drzwiach. Trendem, który staje się coraz bardziej modny jest również wykorzystywanie szkła dekoracyjnego w meblach kuchennych jako frontów w aluminiowych ramkach. Szkło hartowane do kuchni natomiast, dostępne jest w wielu odsłonach oraz wariantach. Wielką popularność zyskuje tutaj szkło laminowane, a także grafika na szkle, które sprawiają, że cała przestrzeń kuchenna zyskuje innowacyjny oraz unikalny charakter.

Rodzaje szkła do kuchni.

Panele szklane stosowane w kuchni wytwarzane są przy użyciu różnego rodzaju szkła. Jednym z takowych jest powszechnie znane szkło Float, które tworzone jest w wariantach o różnorodnej grubości, zależnej od jego przyszłego zastosowania. Dane szkło jest polerowane i charakteryzuje je przejrzystość oraz gładkość. Szkło Float, które jest grubsze, może posiadać subtelny, zielonkawy odcień, widoczny przede wszystkim na krawędziach. Stosowane jest nie tylko w formie szklanego panelu na ścianę, ale wykonuje się z niego także m.in. stoły, szklane drzwi czy też szklane meble.

Poszukując jak najlepszej oferty, na rynku można również spotkać szkło OptiWhite. Jest to typ szkła Float, które nazywane jest szkłem kryształowym bądź szkłem optycznym. Przepuszcza ono bowiem doskonale światło i nie posiada zielonego odcienia na krawędziach tak jak ma to miejsce w przypadku zwyczajnego szkła Float. Takowe szkło może być także piaskowane. Najczęściej wykonuje się z niego m.in. panele szklane do kuchni oraz fronty szafek i mebli kuchennych.

Szkło hartowane, trawione oraz lodowe.

Najbardziej popularne jest z pewnością szkło hartowane do kuchni, które przez wzgląd na sposób produkcji, cechuje się wyjątkową trwałością oraz odpornością zarówno na temperaturę, jak i uszkodzenia mechaniczne. Ten rodzaj szkła może być matowy, lakierowany bądź przezroczysty oraz z grafiką. Znajduje ono głównie zastosowanie jako panele szklane, które montowane jest najczęściej na ścianach, ale wykonuje się z niego również blaty i półki.

Szklane panele do kuchni wytwarzane są również ze szkła trawionego, które jest matowe oraz niezwykle trwałe. Poddawać je można frezowaniu lub szlifowaniu i dostępne jest ono w kilku odcieniach. Ponadto panele tworzone są także ze szkła piaskowanego, na którym można uzyskać rozmaite efekty, takie jak napisy bądź wzory, przypominające grawer.

Szkło lodowe to materiał, z którego również można wykonać szklane panele i pozwala ono na osiągnięcie niezwykle ciekawego efektu wizualnego, albowiem tworzą je trzy warstwy, przy czym rozbita zostaje ta środkowa. Całość natomiast połączona zostaje żywicą i może ono występować w różnej kolorystyce.